Recenze knihy Lahodně s Ellou:

Moje první recenze kuchařky je tady a nemohla jsem si vybrat na začátek jinou, než Ellu. Je to moje premiéra a ani nevím, jak se vlastně taková spravná recenze kuchařky píše. Udělala jsem si to proto po svym a doufám, že se vám to tak bude líbit:)

V recenzi vždycky najdete odkazy na recepty z knihy a hodnocení samotnejch receptů pak najdete po rozkliknutí tam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autorka knihy – Ella Woodward 

Úplně přesně si pamatuju, kdy jsem tuhle kuchařku dostala. Rodiče mi ji dali v listopadu těsně před vyhlášením Blogerky roku, přímo v divadle Karlín. Měla jsem totiž na druhej den svátek. Pořád jsem o ní totiž mluvila a nemohla jsem ji sehnat. Byla všude před Vánocema vyprodaná, takže jsem měla extrémní radost, že ji máma sehnala. Kdybych mohla, začala bych v ní listovat hned. Dostala jsem se k ní o dva dny později a od tý doby ji otevřu minimálně jednou denně. Jako fakt.

Celá kuchařka začíná životním příběhem autorky, tak jako většina ostatních. Ve zkratce je příběh Elly (blogerka, která píše blog Deliciously Ella) o tom, jak se z holky, která miluje sladkosti a nejí ovoce ani zeleninu, stane bezplepková veganka, která si bez ovoce a zeleniny nedokáže představit život. Když jsem se dostala ve čtení do fáze, kdy mluví právě o tom, že se stala bezlepkovou vegankou, říkala jsem si, že to asi možná nebude knížka pro mě. Přece jenom maso mám ráda a život bez lepku si taky moc představit nedokážu. O to víc mě ale zajímalo, jak je knížka zpracovaná a jestli bude mít pro tenhle typ stravování správný argumenty.

A taky že má. Už jenom fakt, že radikální změna jídelníčku u ní dokázala vyléčit nemoc, na kterou nezabíraly klasický léčby doktorů (tuny prášků a podobně), je celkem slušnej argument. Když člověk čte její příběh, začne hodně přemejšlet a uvědomovat si spoustu věcí. Že fakt není jedno, co jíme. Že fakt to, co jíme, se odráží v energii, ve zdraví a v náladě. Že když budete používat zdravý potraviny a zvolíte to jako životní styl, tak nebudete muset držet diety a počítat kalorie. Sama jsem se o účinku jídla na tělo přesvědčila v době, kdy jsem poprvý vysadila nezdravý jídlo. Už od malička mám atopickej ekzém a v průběhu let se mi různě přemisťoval. Celou dobu jsem na to používala různý mastičky, prášky, olejíčky a další klasický drahý sajrajty, kterejma jsem vždycky akorát zmírnila projevy na pár dní. Pak jsem jednou všechny tyhle věci vyhodila, začala jíst poprvý zdravě a začala jsem přemejšlet nad tím, co jím. Ne kvůli ekzému, ale kvůli váze a postavě. No a ekzém zmizel. Prostě sám od sebe, aniž bych na to používala nějaký mastičky a prášky.

Proč o tom píšu? Protože jsem neskutečně ráda, že zrovna knížka, která tuhle filosofii propaguje, se stala takovým bestsellerem. Tahle knížka rozhodně není o vaření a o tom, že se naučíte nový techniky a světoborný recepty. Není ani o tom, aby vás nutila přestat jíst maso a lepek, ale přesvědčí vás o důležitosti zdravýho stravování. Ukáže vám, že zdravá kuchyně není jenom o salátech a o tom zhubnout. Že je to o tom, mít se rád. A to není rozhodně klišé, protože pokud se máte vážně rádi, tak vás určitě tahle knížka nějak ovlivní.

Na začátku Ella popisuje jednotlivý suroviny, který se v knížce objevujou. Počítá s tím, že pro spoustu lidí to budou absolutně neznámý věci. Uvádí taky základní recepty, který se pak objevujou jako součást těch dalších. Následujou jednotlivý kapitoly plný receptů – Obiloviny, Ořechy a semínka, Fazole a luštěniny, Zelenina, Ovoce, Smoothies a šťávy. Poslední kapitola Životní styl podle Elly pak ukazuje kombinace jednotlivejch jídel do kompletního menu a popisuje i jak si rozložit čas při přípravě tak, abysme nestrávili v kuchyni celej den.

Udělala jsem klasicky náhodnej výběr a zkusila recept ze stránky, kterou jsem zrovna otevřela. U týhle knížky mi to ale nedalo a musela jsem vám ukázat víc receptů.

Elly recepty:

Okurkovo-avokádové rolky

Super rychlá svačina nebo večerní zobání. A já, jako milovník avokáda, jsem to samozřejmě musela hned zkusit. Recept zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čočková boloňská omáčka

Pro vegany absolutně skvělá náhrada za tu klasickou z hovězího masa. Akorát nevěřte těm porcím. Dělala jsem to podle recpetu pro čtyři osoby a najedlo by se z toho klidně jednou tolik. Recept zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kakaovo-lískooříšková pomazánka

Do poslední chvíle jsem nevěřila tomu, že mi to bude připomínat Nutellu. Až když jsem ochutnala, tak jsem zjistila, že vážně existuje chuťově dost podobná verze. Určitě ji zkuste. Na snídaně i svačiny je naprosto skvělá. Recept zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zeleninové kari s cizrnou, batáty a lilkem

Tenhle recept jsem zkoušela podle Elly Youtube kanálu už před nějakou dobou a chutnal mi jednoznačně nejvíc ze všech. Dokonale chuťově vyvážený jídlo, který bych mohla jíst klidně každej den. Recept zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Deset faktů o kuchařce: Ella Woodward – Lahodně s Ellou:
  • Je zaměřená na bezlepkovo-veganskou stravu
  • Snaží se naučit čtenáře víc přemýšlet o jídle a o jeho dopadu na naše tělo
  • Obsahuje jednoduché recepty, které zvládne naprosto každý
  • Základní suroviny, které potřebujete v receptech, jsou často poměrně drahé
  • Kniha je chudší na fotografie – u některých jídel chybí úplně
  • Většina věcí se ani nevaří, ale jen mixuje, takže potřebujete výkonné roboty a mixéry
  • Nenaučí vás vařit, spíše kombinovat různé zajímavé chutě a suroviny
  • Vznikla na základě blogu Deliciously Ella
  • Rozšíří vám obzory a představí vám suroviny, které jste možná ještě neznali
  • Český překlad knihy na závěr obsahuje i odkazy na obchody, kde se dají méně dostupné suroviny sehnat
Zajímavost na závěr:

Ella vydala už druhou knížku s názvem Lahodně s Ellou každý den. Její blog a kuchařka se stala v Británii opravdovým hitem a na základě toho Ella v Londýně otevřela i svoje první bistro – Mae Deli. Takže pokud se chystáte do Londýna, určitě ho nezapomeňte navštívit. A v neposlední řadě nezapomeňte kouknout na její Youtube kanál Deliciously Ella, kde svoje recepty ve videích sama připravuje.

Pokud vás kuchařka zaujala, můžete na ni mrknout třeba na Martinus.cz, pro které recenze píšu. Odkaz na knihu ZDE.

Tak šup pro ni!

K.