Zeleninový pastýřský koláč:

Pastýřský koláč (Shepherd’s pie) je klasickým britským jídlem, který se nejčastěji vaří z jehněčího mletýho masa. Já jsem se ale rozhodla udělat tuhle klasiku trošku jinak a vyměnit maso za čočku. Směs čočky a zeleniny je krásně plná díky bylinkám a červenýmu vínu, takže se nemusíte bát, že by bez masa jídlo ztrácelo na chuti. Důležitý je neuspěchat začátek, hezky si opéct zeleninu a dostat z ní tak co nejvíc chuti. Klasickou kaši můžete klidně vyměnit za kaši z celeru nebo i sladkých brambor.

Co budeme potřebovat:

50 minut vaření + 20 minut zapékání, cca 5 porcí

Na zeleninovou směs:

200 g zelené francouzské čočky
30 g kořenové petržele
1 větší stonek řapíkatého celeru
100 g mrkve
1 střední cibule
1 větší stroužek česneku
1 lžíce másla
1 lžíce olivového oleje extra virgin
1 velká lžíce rajčatového protlaku
200 ml červeného suchého vína
2 bobkové listy
3 větvičky čerstvého tymiánu (množství podle chuti)
kousek čerstvého rozmarýnu (množství podle chuti)
400 g drcených rajčat
2 hrsti čerstvého baby špenátu
cca 250 ml zeleninového vývaru nebo vody
sůl a čerstvě mletý pepř
javorový sirup na doslazení v případě potřeby

 Na kaši:

cca 800 g brambor
40 g čerstvě nastrouhaného parmazánu
mléko a máslo podle potřeby
sůl

Postup:

Začala jsem tím, že jsem si očistila a nakrájela zeleninu. Petržel, mrkev i řapíkatý celer jsem nakrájela na menší kostičky, cibuli a česnek najemno. Ve větší pánvi jsem rozehřála máslo s olivovým olejem a začala jsem na středním stupni restovat cibulku. Stačí tak tři minuty a přidala jsem mrkev, celer a petržel. Promíchala jsem a společně takhle restovala asi 10 minut, dokud zelenina trochu nezměkla a nechytla zlatavou barvu. V tu chvíli jsem přidala na minutu česnek, nechala ho rozvonět a hned jsem přidala na další minutu opéct protlak. Přihodila jsem taky bobkovej list, nasekanej tymián a rozmarýn a zalila červeným vínem. Víno jsem nechala zredukovat tak, aby z něj zbyla v pánvi zhruba třetina.

Přilila jsem drcený rajčata, přisypala propláchnutou čočku, sůl, pepř a lehce jsem podlila vývarem (případně vodou). Pánev jsem přiklopila pokličkou a nechala takhle na středním stupni vařit, dokud čočka nezměkla. Trvalo to asi 30 minut. Občas jsem se pod pokličku podívala a v případě potřeby jsem opět podlila vývarem (nebo vodou). Na závěr jsem směs ochutnala. Čočka by měla bejt hotová krásně na skus a omáčka by měla být už dobře dochucená. Pokud tomu tak není, dochuťte případně ještě solí, pepřem nebo javorovým sirupem. Na závěr pánev jsem pánev odstavila z plotny a vmíchala ještě čerstvý špenát. Ten teplem sám krásně změknul. Směs by měla být poměrně hustá, ale měla by mít na spodku pánve pořád i trochu tekutiny.

V mezičase, kdy se vařila čočka, jsem si udělala kaši. Brambory jsem oloupala, nakrájela na kostky a dala vařit do osolený vody asi na 15 minut doměkka. Po uvaření jsem brambory slila, přidala do nich máslo, parmazán a rozmixovala do kaše. V případě potřeby přidávejte mléko. Konzistenci si přizpůsobte. Někdo má rád kaši jemnější, někdo tu s kousky brambor.

Troubu jsem předehřála na 180 stupňů a směs v pánvi uhladila pomocí stěrky. Na směs jsem rovnoměrně rozprostřela kaši a dala asi na 20 minut zapéct. Kaše na povrchu by měla být lehce zlatavá a křupavá.

Tak šup do kuchyně!

K.

Více podobných receptů najdete v mojí kuchařce My Cooking Diary, kterou můžete zakoupit u mě v E-SHOPU.