Nasi Goreng:
Nehledejte za tím cizím názvem nic složitýho. Je to vlastně klasická smažená rejže. Tohle jídlo jsme jedli s Adamem docela často, když jsme byli v jihovýchodní Asii. Bylo to první jídlo, co jsem si objednala, když jsem přijeli z Thajska do města Georgetown v Malajsii. Všude na pouličních stánkách byly nápisy Mee Goreng (smažený nudle) a Nasi Goreng (smažená rejže), tak jsme to hned zkusili. Jídlo na ulici připravujou přímo před váma a vždycky je pro mě zábava to sledovat. Je sranda, jak z těch ušmudlanejch kelímků a nádobí jsou schopný připravit takovou lahodu.
Zaplatili jsme dohromady asi 80 Kč a šli jsme si sednout na štokrlátka vedle stánku. Dala jsem si první sousto a od tý doby si pamatuju jenom to, že jsem nemohla přestat smrkat a brečet. Bylo to to nejpálivější jídlo, co jsem kdy jedla. A to jsem si myslela, že po červenym kari v Thajsku mě už nic nedostane. Adam měl upřímně taky co dělat. Pak jsme si tohle jídlo s upozorněním PLÍS NOT SOU SPAJSY dali ještě několikrát a tam jsem poznala, že je to fakt moc dobrý. Takže tady je recept a dopředu říkám, opatrně s chilli:D
Co budete potřebovat:
4 porce, 35 minut + uvaření rýže
cca 800 g uvařené jasmínové rýže
cca 250 g kuřecích prsou
6 vajec
3 střední stroužky česneku
1 lžíce nastrouhaného zázvoru
1 střední červená cibule nebo šalotka
3 větší jarní cibulky
1 lžíce chilli směsi Sambal Olek (viz fotka v postupu)
2 lžíce sladké sojové omáčky Ketjap Manis (někde Kecap Manis – viz fotka v postupu)
1 lžíce ústřicové omáčky (viz fotka v postupu)
1 lžíce sojové omáčky (používám Kikkoman)
slunečnicový nebo rýžový olej podle potřeby
čerstvý koriandr
sůl a čerstvě mletý pepř
Postup:
Ze všeho nejdřív je potřeba si uvařit rejži. Většinou tenhle recept ale dělám, když mi zbyde, takže je to pak mnohem rychlejší a z den starý rejže se to dělá stejně líp. Pokud nevíte jak na ni, tak mrkněte třeba na můj recept na červený kari nebo chilli con carne, tam to popisuju. Pokud budete mít rejži čerstvou, tak je dobrý ji nechat úplně vychladnout, aby šla hezky od sebe. Ve woku jsem si rozehřála olej a osmažila na něm kuřecí maso. Maso jsem si dala stranou do mističky, do woku dala zase trochu oleje, v mističce jsem si rozšlehala dvě vajíčka a vlila do woku. V rychlosti jsem vajíčka osmažila a rozdělila je vařečkou na co nejmenší kousky a opět dala mimo pánev do mističky. Pak jsem zase dala do woku trošku oleje a na ten jsem hodila najemno nakrájenou cibuli. Když trošku změkla, přidala jsem i polovinu nasekaný jarní cibulky, prolisovanej česnek a nastrouhanej zázvor. Chvilku jsem nechala rozvonět a přidala lžíci sambalu. Ten přidávejte podle toho, jak máte rádi pálivý. Je to ostrý celkem dost, takže radši dejte na začátek míň a pak když tak přimíchejte další na závěr, když budete dochucovat.
Na tuhle směs jsem přidala rejži a pořádně všecko promíchala. Všecko jsem nechala chvíli osmažit a pak jsem přidala připravený kuřecí maso, vejce, sladkou sojovku Ketjap Manis, ústřicovou omáčku a klasickou sojovku. Pak zas pořádně promíchala a začala jsem ochutnávat. Podle potřeby jsem pak přidávala ještě trošku sladký sojovky (jídlo osladí) nebo normální sojovky a ústřicový omáčky (jídlo osolí). Pokud je směs málo pálivá, přidejte ještě sambal. Na závěr jsem do směsi zamíchala ještě zbytek jarní cibulky a odstavila z plotny. Směs by neměla bejt suchá.
K tomuhle pokrmu v Malajsii nejčastěji dostanete nahoru ještě volský oko, takže jsem ho taky udělala. Poslední dobou mi nejvíc vyhovuje, když na pánev se smažícím se vajíčkem přidám ještě pokličku a bílek tím zastře žloutek. Vajíčko pak vždycky ještě trošku osolím a opepřím.
Na závěr jsem Nasi Goreng posypala ještě jarní cibukou a čerstvým koriandrem.
PS: Fotek z postupu tentokrát moc nemám – dělá se to všecko děsně rychle a nad wokem se fotí prostě blbě:D
Tak šup do kuchyně!
K.