Moravské koláčky:
Už jsem vám několikrát psala, že na to sladký moc nejsem. A už vůbec nejsem na věci z kynutýho těsta. Né, že by mi to nechutnalo, ale nestává se mi, že na to dostanu chuť a musím to mít. Většinou jsou to totiž takový ty suchý dusivý koláčky, po kterejch vypiju litr vody. Jenže u těhle koláčků je něco jinak. Jsou totiž tak neskutečně vláčný, že to snad ani není možný. S každym kousnutím máte v puse spoustu náplně a tak se vám nemůže stát, že by jste se těmahle koláčkama dusili. A až budu mít jednou svatbu, tak žádný centimetrový neidentifikovatelný koláčky, ale jedině tyhle moravský a vláčný♥
Jinak jsme tohle pekly s mámou a tetou u babičky, takže fotky jsou trošku jiný, než je u mě normálně zvykem…Bylo málo světla a jiný prostředí:) Snad vám to nebude vadit…
Co budete potřebovat:
cca 50 koláčků, 2,5 hodiny
Na těsto:
500 g hladké mouky
2 žloutky
1 vejce
160 ml slunečnicového oleje
špetka soli
Na kvásek:
250 ml vlažného mléka
90 g cukru moučka
50 g čerstvého droždí
Na tvarohovou náplň:
500 g tvarohu (já kupuju ten v alobalu)
2 žloutky
kůra z jednoho citrónu
dvě hrsti rozinek
2 lžíce cukru moučka (klidně i víc, záleží na vaší chuti)
trocha mléka (podle konzistence na rozředení)
Na drobenku:
30 g změklého másla
30 g hrubé mouky
30 g hladké mouky
30 g cukru moučka
povidla na dozdobení
hladká mouka na pomoučení
pečící papír
Postup:
Ve velký míse jsem si smíchala prosátou mouku a přidala jsem vejce, žloutky, špetku soli a olej. Ve vyšší nádobě (používám vysokou odměrku) jsem smíchala cukr s vlažnym mlíkem a přidala jsem rozdrobený droždí. Nádobu jsem dala do trouby (50°C) a počkala jsem, až vzejde kvásek. Kvásek jsem přelila pak do mísy s moukou a začala jsem zpracovávat těsto. Trvá to minimálně deset minut a dá to fakt dost zabrat. Já si k tomu sedla, mísu jsem si položila na klín a vařečkou jsem těsto odlepovala ode dna misky, dokud těsto nebylo krásně hladký a sjednocený. Dala jsem si dvakrát malej oddych, protože ta ruka z toho fakt bolí:D Zpracovaný těsto jsem přendala do čistý misky, poprášila hladkou moukou, misku jsem přikryla utěrkou a nechala jsem těsto hodinu kynout v troubě na 50°C.
Při přípravě těsta se vám nemusí podařit dvě věci. Za prvý vám nevzejde kvásek. Pro tyhle případy si kupte vždycky víc droždí, ať nemusíte letět do krámu v zástěře (několikrát se mi to stalo). Může to bejt tim, že jste třeba použili moc teplý mlíko. Musí bejt vlažný, protože moc horký mlíko kvásek zabije. Nebo byly špatný kvasnice. A za druhý špatně vypracujete těsto. Do toho se musí během zpracování dostat vzduch (toho docílíme právě tím neustálým odlepováním těsta ode dna vařečkou). Doporučuju trpělivost a vytrvalost. To je u kynutýho těsta základ.
Během kynutí jsem připravila tvarohovou náplň. Smíchala jsem tvaroh se žloutkama, cukrem, citrónovou kůrou a rozinkama a podle potřeby jsem rozředila trošku mlíkem (možná je lepší rovnou koupit ten řidší tvaroh ve vaničce, ale já to mám naučený prostě takhle). Směs určitě ochutnejte a podle potřeby přidejte cukr (každý sladíme jinak).
Vykynutý těsto jsem přendala na trochu pomoučenej (hladká mouka) vál, zlehka jsem ho rozválela válečkem na placku a skleničkou o průměru cca 5 cm jsem začala vykrajovat kolečka (tloušťka cca 0,5 cm). Zřejmě to neni uplně klasickej postup, ale my to takhle doma děláme. Na vykrojený kolečka jsem dala tvarohovou směs a začala jsem balit koláčky. Všechny strany těsta jsem natáhla, přehnula přes tvarohovou směs (udělala jsem takovej měšec), pak jsem spoje stiskla a vytvarovala jsem hezkej malej bochánek, kterej jsem dala spojem dolů na plech s pečícím papírem.
Doprostřed koláčku jsem prstem udělala důlek, do něj jsem dala povidla a koláček jsem zasypala drobenkou. Takhle připravený koláčky jsem pekla na 180°C cca 15 minut do zezlátnutí. Každá trouba peče trošku jinak, tak koláčky hlídejte a až budou mít krásně zlatý okraje, jsou hotový.
Občas se stane, že povidla z koláčku sjedou. Nic se neděje, prstem je šoupněte prostě zpátky.
Na závěr koláčky stačí jenom pocukrovat a podávat. Jsou fakt neskutečně dobrý, takže je musíte zkusit.
Tak šup do kuchyně!
K.