Kateřina Lustigová - blogerka roku
Moderní odšťavňování-kompletní průvodce:

Hned na začátku se přiznám, že mě obecně knížky o šťávách a smoothies moc nebaví. Přijde mi, že recepty se neustále opakujou a že si podle těhle knížek stejně šťávu ani smoothie nikdy neudělám. Většinou si tu knížku prolistuju jednou v rychlosti a pak už ji nikdy neotevřu. No a pak mi přišla domů tahle knížka a nějak zázračně mě zaujala. Možná proto, že to není jenom o receptech a fotkách. Možná proto, že jsem se jenom na prvních pěti stránkách dozvěděla neskutečně moc novejch informací. Možná proto, že tomu ta ženská fakt rozumí. Možná proto, že jsem doteď držela v ruce špatný knížky tohodle typu.

Img 7403

Na začátku vypráví autorka svůj příběh, jak je v podobných knihách zvykem. Svým příběhem se snaží lidem vysvětlit, že i když nemá předpoklady k tomu být zdravá (její rodina měla hodně zdravotních problémů), tak zdravá je. Zvolila totiž cestu, na které se rozhodla o svoje tělo pečovat hlavně tím, co do něj přijímá. Ono je hrozně těžký si uvědomit, hlavně když jsme mladý, jak strašně důležitý to je. Jenže přesně jak Miri v knížce popisuje, díky tomu, že se o sebe budeme starat, se můžeme vyhnout v budoucnu spoustě zdravotních problémů a hlavně zbytečný konzumaci prášků.

V dnešní době jsou hodně moderní smoothies a šťávy, ale málokdo ví, že by v každý porci měla být víc než polovina zeleniny. V knížce jsou vysvětlený důvody proč. Hlavním z nich je, že ovoce obsahuje velký množství cukru a tak jeho nadměrná konzumace taky není úplně ideální.

Co se týče receptů, tak jsou rozdělený do několika částí. Ty hlavní jsou šťávy a smoothies. V těhle kapitolách jsem snad nenašla recept bez zeleniny. Autorka sama říká, že ze začátku nám šťávy ze zeleniny a různých listů nemusí chutnat, časem si na chuť ale zvykneme a můžeme přidávat postupně větší množství. Jediná kapitola, kde najdeme nápoje bez zeleniny, je ta o mléčných koktejlech.

Přiznám se, že jsem podle knížky nedělala žádný konkrétní drink. Jak jsem psala v úvodu, tyhle šťávy a smoothies si dělám doma podle toho, co zrovna mám v lednici. Knížka mě ale rozhodně naučila, jak tyhle drinky připravovat tak, aby měly opravdu smysl.

Img 7404

Teď už jenom začít pracovat na tom, aby mi ta zelenina ve šťávách chutnala:D

Deset faktů o kuchařce: Mimi Kirk – Moderní odšťavňování- kompletní průvodce:

  • Je zaměřená na účinky ovoce a zeleniny na naše zdraví
  • Vysvětluje základní rozdíl mezi mixováním a odšťavňováním – pro a proti
  • Snaží se vysvětlit, že odšťavňování ani mixování nelze dělat jen z ovoce – kvůli cukru
  • Obsahuje přes 200 kombinací různých šťáv a smoothies
  • V každém receptu se objeví zelenina (výjimkou jsou akorát mléčné koktejly)
  • Kniha není zaměřená na fotografie, ale na obsah, takže je tam spíše text než obrázky
  • Vysvětluje účinky každé použité ingredience na naše tělo
  • Vysvětluje jak na šťávový detox a představuje 3-14 denní podrobné programy
  • Učí, jak zpracovat zbytky ovoce a zeleniny po odšťavňování
  • Snaží se lidi naučit přijímat do těla více vitamínů a odstraňovat tím toxiny

Zajímavost na závěr:

Autorce je dnes 77 let a nemá žádné zdravotní potíže. S odšťavňováním začala už na začátku sedmdesátých let. Mimi Kirk je mimo jiné autorkou nejprodávanějších knih Live raw: Raw Food Recepies for Good Helath and Timeless Beauty a Live Raw Around the World. Sledovat ji můžete také na jejím YouTube kanále Mimi Kirk.

Pokud vás kuchařka zaujala, můžete na ni mrknout třeba na Martinus.cz, pro které recenze píšu. Odkaz na knihu zde: Mimi Kirk – Moderní odšťavňování

Tak šup pro ni!

K.

Img 7402