Den na statku v Rakousku:

V Rakousku už jsem několikrát byla. Většinou v zimě na horách nebo pak v létě chodit po horách a kochat se přírodou. Nikdy jsem ale neměla tu příležitost se podívat na nějaký autentický místo, kde bych viděla, jak fungujou místní tradice, rodiny a podobně. Když mi proto přišla nabídka, že se můžu jet podívat do malýho městečka Annaberg na statek za rodinou Weber, neváhala jsem. Navíc jsem tušila, že se tam bude něco i vařit, takže jsem fakt neměla co řešit. Jela jsem tam společně s týmem Aktuálně.cz a účelem celý akce je podpořit rakouskou agroturistiku.

První den jsme se byli seznámit s celou rodinou a říct si, co všechno je u nich možný vyzkoušet, vidět a dělat. Martha je maminka dvou dětí Pauliho a Simona a stará se hlavně o bylinkovou ECO zahrádku, jelikož bylinkám opravdu dobře rozumí. Pracovala dlouho v lékárně a je v tomhle oboru i vystudovaná. Christian je tesař, takže celý život pracuje hlavně se dřevem. Peperl je Christianova maminka a stará se především o zvířata. Každej den taky peče čerstvej chleba podle receptu, kterej se dědí z generace na generaci. Stejně tak se u nich v rodině dědí i jejich rodinnej statek Höchbauer.  Stará se o něj už několikátá generace a práce je na něm pořád dost. Já osobně tohle hrozně obdivuju. Hlavně pak když člověk vidí, co je za vším práce. Navíc neberou ECO jako značku a trend, ale opravdu se snaží o rostliny i zvířata starat tak, aby měli ty nejlepší podmínky.

Druhej den ráno jsme přijeli na statek a hned jsme se s Peperl vrhly na pečení chleba. Celej proces totiž trvá asi pět hodin, tak abysme ho stihly upéct do oběda. Snažila jsem se pro vás pochytit přesnej recept, ale Peperl to tam všechno dávala od oka a sama mi říkala, že to dělá podle citu. Takže recept na chleba nemám, ale fotky z přípravy a použitý suroviny jsem přidala do receptu k pomazánce. Zadělaly jsme teda na těsto, pak jsme si všichni různě povídali o tom, co kdo na statku přesně dělá, o historii statku a já s Marthou hlavně o bylinkách. Já teda absolutně neumím německy, takže nám od všech musela tlumočit naše kolegyně Jana, ale jediná Martha umí dobře anglicky, tak jsme se spolu dlouho bavily právě o bylinkách. Bylo to neskutečně zajímavý, protože se v nich perfektně vyzná a je schopná říct, na co jaká třeba i úplně neznámá náhodná bylinka přesně je a podobně. Bylinkovou zahrádku si založila, když začala mateřskou dovolenou, aby měla nějakou činnost. Postupně se to prej rozkřiklo a teď za ní jezdí pro bylinky všichni z okolí. Dělá z nich hlavně čaje, ale přidává je i do pomazánek, solí a vyrabí pro rodinu různý mastičky. Nejlepší na tom je, že používá hlavně divoký bylinky, který můžeme potkat běžně i u nás na loukách. Seděly jsme spolu v trávě a popisovala všechno co viděla kolem sebe. Dozvěděla jsem se že i zdánlivě nepoužitelný listy pro mě absolutně neznámý rostliny jsou třeba dobrý na to, když vás štípne komár. Jiný listy a květy zase na kašel a podobně. Prostě se dá použít skoro všechno, akorát jsem se o to nikdy víc nezajímala. Je to ostuda a musím to rozhodně napravit, protože mě to dost zaujalo hlavně pak u přípravy pomazánky. Kolik úžasnejch a volně dostupnejch bylinek se dá použít jsem ani ve snu netušila.

Během povídání s Marthou byl Christian v lese v práci a Peperl se starala o chleba. Společně jsme udělaly z těsta dva bochníky chleba a nechaly jsme je zase dál kynout. V mezičase jsme se i s dětma zašli všichni podívat do jejich zemědělskýho muzea, kde mě zaujalo nejvíc starý nádobí a kuchařky. Jak jinak. Byl to absolutní ráj, protože všechny ty starý věci jsou strašně fotogenický a už jsem na tom viděla zas nějaký fotky jídel. Hlavně je v muzeu ale starej brousek na nože a nástroje a taková lavice, na který se opracovává dřevo. To jsem si dokonce i vyzkoušela a Martha mě pochválila, že mi to jde krásně. Takže až mě nebude bavit blogovat, budu asi opracovávat dřevo:D

Kluci všechno hlavně poctivě natáčeli, takže když byla nějaká volná chvíle, točili se záběry přírody a okolí. Když se dopekl chleba, pustili jsme se všichni hromadně na tvarohovou pomazánku. Recept jsem vám už sepsala, takže na něj můžete mrknout tady. Najdete v něm seznam bylinek, který Martha do pomazánky použila a většina z nich roste prostě jen tak na louce. Doporučuju proto vyzkoušet co nejdřív, dokud všechno ještě krásně kvete. Pomazánku jsme si pak dali s čerstvě upečeným úžasným chlebem, domácím ovčím sýrem, máslem a slaninou. Všechno už podle prvního sousta poctivý a fakt strašně dobrý. Taky jsem zapomněla říct, že jsme tam celej den popíjeli naprosto úžasnou domácí bezinkovou limonádu. Po obědě jsme šli nakrmit krávy a projít si celej statek, kde mě zaujalo to, že pronajímaj i pár rozkošnejch pokojů. V mezičasech jsem si vždycky jenom někam sedla a kochala se přírodou.

Celkově na mě návštěva statku zanechala velkej dojem. Bylo totiž vidět, že celá rodina žije přírodou a přišlo mi to strašně hezký. Živí se prodejem domácích produktů z bylinek, živočišných produktů a pronájmem pokojů. Taky dělají naučný exkurze pro děti o bylinkách a Christian k tomu dělá tu tesařinu. Fyzicky to musí bejt všechno hrozně náročný, ale evidentně jsou i tak šťastný, protože kdo by jako milovník přírody na takovym místě nebyl.

Odnesla jsem s z celý návštěvy hlavně to, že budu víc koukat kolem sebe a nebudu se zaměřovat jenom na to, co kde můžu koupit. Úžasnejch bylinek a přírodních produktů, který lečí je všude kolem nás plno, tak je škoda je nevyužít. Tu krásnou atmosféru vám snad dokreslí fotky, který se fotily úplně samy. Videa, který kluci vytvářeli budou zpracovaný pak někdy na začátku září, tak vám na ně dám určitě taky odkaz.

Odkaz na statek Höchbauer je pak přímo tady

K.